Skip to main content

SDSU Extension to Hold Private Pesticide Applicator Trainings Across South Dakota

SDSU Extension will host private pesticide applicator trainings throughout South Dakota beginning in early January through March. 

According to the South Dakota Department of Agriculture, private applicator certification is required before an agricultural producer can purchase or use a restricted use pesticide. Additionally, any producer who has the potential of producing more than $1,000 of an agricultural commodity must be certified to use any pesticide. 

During the trainings, SDSU Extension personnel will cover the South Dakota rules and regulations about applying pesticides. Depending on the location, local pest management issues, insect pests, weeds or plant diseases will also be discussed. 

Private applicator certification and re-certification must be obtained every five years by attending a training meeting or taking an exam online at Department of Agriculture's website.

Pre-registration is not necessary and there is no charge to attend a certification training. A valid government-issued photo ID is required to complete the training. Expired or current private applicator certification cards with a barcode number and/or the renewal postcard received in the mail should be brought if possessed. 

2020 Private Pesticide Applicator Trainings Schedule by Date

  • Davison: Jan. 2, 2020 at 9 a.m. to 12 p.m., MTI Technology Center Amphitheatre (1800 E Spruce St., Mitchell)
  • Moody: Jan. 3 at 1 p.m. to 4 p.m., Flandreau Community Center (802 W Community Drive, Flandreau)
  • Minnehaha: Jan. 13 at 9 a.m. to 12 p.m., Morningside Community Center (2400 S Bahnson Ave, Sioux Falls)
  • Clark: Jan. 14 at 1:30 p.m. to 4:30 p.m., City Event Hall (120 N Commercial St, Clark)
  • Hand: Jan. 17 at 1 p.m. to 4 p.m., Miller High School Auditorium (623 E 4th St, Miller)
  • Grant: Jan. 21 at 1:30 p.m. to 4:30 p.m., Courthouse (210 E 5th Ave, Milbank)
  • Tripp: Jan. 21 at 1 p.m. to 4 p.m., Winner Regional Center (325 S Monroe St, Winner)
  • Yankton: Jan. 21 at 9 a.m. to 12 p.m., Jo Dean’s Restaurant (2809 Broadway Ave, Yankton)
  • Potter: Jan. 22 at 1 p.m. to 4 p.m., Bob’s Steakhouse (29336 US Hwy 212, Gettysburg)
  • Harding: Jan. 23 at 1 p.m. to 4 p.m., Reva Community Hall (14759 SD Hwy 20, Reva)
  • Roberts: Jan. 23 at 1:30 p.m. to 4:30 p.m., 4-H Building (11921 BIA 700, Sisseton)
  • Kingsbury: Jan. 24 at 1:30 p.m. to 4:30 p.m., 4-H Building (107 Lyle Ave NE, De Smet)
  • Beadle: Jan. 29 at 1 p.m. to 4 p.m., Campus Center Kerr Community Room (333 9th SW, Huron)
  • Day: Jan. 30 at 1:30 p.m. to 4:30 p.m., Courthouse (711 W 1st St, Webster)
  • Lyman: Feb. 3 at 1 p.m. to 4 p.m., Kennebec Firehall (219 S Main St, Kennebec)
  • Marshall: Feb. 3 at 1 p.m. to 4 p.m., Marshall County Community Building (909 South Main, Britton)
  • Turner: Feb. 3 at 9 a.m. to 12 p.m., Parker Community Building (299 N Main, Parker)
  • Edmunds: Feb. 4 at 1 p.m. to 4 p.m., 4-H Building (515 7th St, Ipswich)
  • Meade: Feb. 4 at 1 p.m. to 4 p.m., Faith Community Legion Hall (Corner of Main and 3rd St, Faith)
  • McPherson: Feb. 5 at 1 p.m. to 4 p.m., Municipal Building (742 Sherman St, Leola)
  • Pennington: Feb. 6 at 1 p.m. to 4 p.m., Rapid City Regional Extension Center (711 N Creek Dr, Rapid City)
  • Spink: Feb. 6 at 1 p.m. to 4 p.m., 4-H Building (38497 174th St, Redfield)
  • Charles Mix: Feb. 7 at 1 p.m. to 4 p.m., Charles Mix 4-H Building (100 School St, Lake Andes)
  • Brown: Feb. 10 at 1 p.m. to 4 p.m., Aberdeen Regional Center (13 2nd Ave SE, Aberdeen)
  • Lake: Feb. 10 at 9 a.m. to 12 p.m., Lake County 4-H Center (1000 S Egan Ave, Madison)
  • Codington: Feb. 12 at 8:30 a.m. to 11:30 a.m., County Extension (1910 W Kemp Ave, Watertown)
  • Codington: Feb. 13 at 8:30 a.m. to 11:30 a.m., County Extension (1910 W Kemp Ave, Watertown)
  • Hutchinson: Feb. 14 at 9 a.m. to 12 p.m., Hutchinson County Courthouse Commissioners Room (201 W Mentor St Room 166, Olivet)
  • Brookings: Feb. 18 at 1:30 p.m. to 4:30 p.m., McKnight Community Hall (228 W Main St, White)
  • Dewey: Feb. 18 at 1 p.m. to 4 p.m., McKnight Community Hall (228 W Main St, Isabel)
  • Jerauld: Feb. 19 at 9 a.m. to 12 p.m., Jerauld County 4-H Ag Building (604 2nd St NE, Wessington Springs)
  • Haakon: Feb. 20 at 1 p.m. to 4 p.m., Bad River Senior Citizens Center (115 S Center Ave, Philip)
  • Lincoln: Feb. 20 at 9 a.m. to 12 p.m., The Depot (600 W 5th St, Canton)
  • Bon Homme: Feb. 24 at 1 p.m. to 4 p.m., Bon Homme County 4-H Building (1910 Birch St, Tyndall)
  • Hughes: Feb. 24 at 1 p.m. to 4 p.m., Pierre Regional Extension Center (412 West Missouri Ave, Pierre)
  • Butte: Feb. 25 at 1 p.m. to 4 p.m., First Interstate Bank basement (41 5th Ave, Belle Fourche)
  • Aurora: Feb. 27 at 9 a.m. to 12 p.m., Aurora County Community/4-H Building (1302 E 1st St, Plankinton)
  • Fall River: Feb. 27 at 1 p.m. to 4 p.m., Fall River Co. Extension Office (709 Jensen Hwy, Hot Springs)
  • Gregory: Feb. 27 at 3 p.m. to 6 p.m., Bonesteel Community Room (402 Melette St, Bonesteel)
  • Walworth: Feb. 27 at 1 p.m. to 4 p.m., Java Legion (4116 Main St, Java)
  • Hanson: Feb. 28 at 9 a.m. to 12 p.m., Hanson County School Community Room – use South door (230 6th St, Alexandria)
  • Brown: Mar. 2 at 1 p.m. to 4 p.m., Aberdeen Regional Center (13 2nd Ave SE, Aberdeen)
  • Union: Mar. 3 at 12 p.m. to 3 p.m., The Bridges at Beresford Event Center (601 S 7th St, Beresford)
  • Hutchinson: Mar. 3 at 6 p.m. to 9 p.m., Hutchinson County Courthouse Commissioners Room (201 W Mentor St Room 166, Olivet)
  • Bennett: Mar. 5 at 1 p.m. to 4 p.m., Library Community Room (101 Main St, Martin)
  • Brule: Mar. 5 at 1 p.m. to 4 p.m., Brule County Ag Building (200 County Rd 122, Pukwana)
  • Sanborn: Mar. 9 at 9 a.m. to 12 p.m., Sanborn County 4-H Building (23237 405 Ave along Hwy 34, Forestburg)
  • McCook: Mar. 9 at 3 p.m. to 9 p.m., Salem Armory (740 N Peck St, Salem)
  • Hughes: Mar. 10 at 2 p.m. to 5 p.m., Pierre Regional Extension Center (412 West Missouri Ave, Pierre)
  • Pennington: Mar. 10 at 1 p.m. to 4 p.m., Rapid City Regional Extension Center (711 N Creek Dr, Rapid City)
  • Perkins: Mar. 10 at 1 p.m. to 4 p.m., Lemmon Regional Extension Center (408 8th St West, Lemmon)
  • Douglas: Mar. 13 at 1 p.m. to 4 p.m., Douglas County 4-H Center (39183 280th St, Armour)
  • Codington: Mar. 17 at 6 p.m. to 9 p.m., County Extension (1910 W Kemp Ave, Watertown)
  • Minnehaha: Mar. 19 at 6 p.m. to 9 p.m., Morningside Community Center (2400 S Bahnson Ave, Sioux Falls)

For more information, contact Amanda Bachmann, Pesticide Education and Urban Entomology Field Specialist, by email or 605.773.8120.