Skip to main content
Jan 17

2020 Private Applicator Certification

Friday, January 17 - Thursday, March 19

SDSU Extension will be hosting 3-hour private pesticide applicator trainings throughout the southeast region of South Dakota beginning in early January through March.

Who needs to be certified or recertified as a Private Pesticide Applicator?

  • a producer who has the potential of producing more than $1,000 of an agricultural commodity must be certified to use any pesticide

Ways to get certified

Why do you need to become certified?

  • it’s the law 
  • it gives you the tools to apply pesticides more properly, safely, and profitably
  • it's good for five years
  • it allows applicators to buy and apply general and restricted use pesticides

During the trainings, SDSU Extension personnel will cover the South Dakota rules and regulations about applying pesticides. Depending on the location, local pest management issues, insect pests, weeds or diseases, will also be discussed. 

There is no charge for attending the private applicator class to become certified or recertified as a private pesticide applicator.

Local Meetings

Additional meetings will be added as information is available.

Davison: January 2, 9 AM CST, MTI Technology Center - Amphitheatre (1800 E. Spruce St., Mitchell, SD), Contact: Sara Bauder

Moody: January 3, 1 PM CST, Flandreau Community Center (802 W. Community Drive, Flandreau, SD), Contact: Connie Strunk

Minnehaha: January 13, 9 AM CST, Morningside Community Center (2400 S. Bahnson Ave., Sioux Falls, SD), Contact: Connie Strunk

Clark: January 14, 1:30 PM CST, Clark City Event Hall (120 N Commercial St., Clark, SD), Contact: David Karki

Hand: January 17, 1 PM CST, Miller High School Auditorium (623 E 4th St., Miller, SD), Contact: Gared Shaffer

Grant: January 21, 1:30 PM CST, Milbank Courthouse (210 E 5th Ave., Milbank, SD), Contact: David Karki

Tripp: January 21, 1 PM CST, Winner Regional Center (325 S. Monroe St., Winner, SD), Contact: Ruth Beck

Yankton: January 21, 9 AM CST, Jo Dean's Restaurant (2809 Broadway Ave., Yankton, SD), Contact: Connie Strunk

Potter: January 22, 1 PM CST, Bobs Steakhouse (29336 US Hwy 212, Gettysburg, SD), Contact: Ruth Beck

Roberts: January 23, 1:30 PM CST, City Hall (11921 BIA 700, Sisseton, SD), Contact: David Karki

Harding: January 23, 1 PM MST, Reva Community Hall, 14759 SD Hwy 20, Reva, SD), Contact: Patrick Wagner

Kingsbury: January 24, 1:30 PM CST, 4H Building (107 Lyle Ave. NE, De Smet, SD), Contact: David Karki

Beadle: January 29, 1 PM CST, Campus Center (Kerr Community Room, 333 9th SW, Huron, SD), Contact: Gared Shaffer

Day: January 30, 1:30 PM CST, Courthouse (711 W. 1st St., Webster, SD), Contact: David Karki

Marshall: February 3, 1 PM CST, Marshall County Community Building (909 South Main, Britton, SD), Contact: Gared Shaffer

Lyman: February 3, 1 PM CST, Kennebec Fire Hall (219 S. Main St., Kennebec, SD), Contact: Ruth Beck

Turner: February 3, 9 AM CST, Parker Community Building (299 N. Main, Parker, SD), Contact: Connie Strunk

Meade: February 4, 1 PM MST, Faith Community Legion Hall (Corner of Main and 3rd St., Faith, SD), Contact: Patrick Wagner

Edmunds: February 4, 1 PM CST, 4H Building (515 7th St., Ipswich, SD), Contact: Gared Shaffer

McPherson: February 5, 1 PM CST, Municipal Building (742 Sherman St., Leola, SD), Contact: Gared Shaffer

Spink: February 6, 1 PM CST, 4H Building (38497 174th St., Redfield, SD), Contact: Gared Shaffer

Pennington: February 6, 1 PM MST, Rapid City Regional Extension Center (711 N. Creek Dr., Rapid City, SD), Contact: Patrick Wagner

Charles Mix: February 7, 1 PM CST, Charles Mix 4-H Building (100 School St., Lake Andes, SD), Contact: Sara Bauder

Lake: February 10, 9 AM CST, Lake County 4-H Center (1000 S. Egan Ave., Madison, SD), Contact: Connie Strunk

Brown: February 10, 1 PM CST, Aberdeen Regional Center (13 2nd Ave. SE, Aberdeen, SD), Contact: Gared Shaffer

Codington: February 12, 8:30 AM CST, County Extension (1910 W Kemp Ave., Watertown, SD), Contact: David Karki

Codington: February 13, 8:30 AM CST, County Extension (1910 W Kemp Ave., Watertown, SD), Contact: David Karki

Hutchinson: February 14, 9 AM CST, Hutchinson County Courthouse - Commissioners Room (201 W. Mentor St., Room 166, Olivet, SD), Contact: Sara Bauder

Dewey: February 18, 1 PM MST, Isabel Senior Center (421 N. Main St., Isabel, SD), Contact: Ruth Beck

Brookings: February 18, 1:30 PM CST, McKnight Community Hall (228 W Main St., White, SD), Contact: David Karki

Jerauld: February 19, 9 AM CST, Jerauld County 4-H Ag Building (604 2nd St. NE, Wessington Springs, SD), Contact: Sara Bauder

Lincoln: February 20, 9 AM CST, The Depot (600 W. 5th St., Canton, SD), Contact: Connie Strunk

Haakon: February 20, 1 PM MST, Bad River Senior Citizens Center (115 S Center Ave., Philip, SD), Contact: Patrick Wagner

Hughes: February 24, 1 PM CST, Pierre Regional Extension Center (412 West Missouri Ave., Pierre, SD), Contact: Ruth Beck

Bon Homme: February 24, 1 PM CST, Bon Homme County 4-H Building (1910 Birch St., Tyndall, SD), Contact: Sara Bauder

Butte: February 25, 1 PM MST, First Interstate Bank-basement (41 5th Ave., Belle Fourche, SD), Contact: Patrick Wagner

Walworth: February 27, 1 PM CST, Java Legion (4116 Main St., Java, SD), Contact: Ruth Beck

Aurora: February 27, 9 AM CST, Aurora County Community Building/4-H Building (1302 E. 1st St., Plankinton, SD), Contact: Sara Bauder

Gregory: February 27, 3 PM CST, Bonesteel Community Room (402 Melette St., Bonesteel, SD), Contact: Sara Bauder

Fall River: February 27, 1 PM MST, Fall River Co. Extension Office (709 Jensen Hwy., Hot Springs, SD), Contact: Patrick Wagner

Hanson: February 28, 9 AM CST, Hanson County School, Community Room (230 6th St., Alexandria, SD), Contact: Sara Bauder

Brown: March 2, 1 PM CST, Aberdeen Regional Center (13 2nd Ave. SE, Aberdeen, SD), Contact: Gared Shaffer

Union: March 3, 12 PM CST, The Bridges at Beresford Event Center (601 S. 7th St., Beresford, SD), Contact: Connie Strunk

Hutchinson: March 3, 6 PM CST, Hutchinson County Courthouse - Commissioners Room (201 W. Mentor St., Room 166, Olivet, SD), Contact: Sara Bauder

Brule: March 5, 1 PM CST, Brule County Ag Building (200 County Rd. 122, Pukwana, SD), Contact: Sara Bauder

Bennett: March 5, 1 PM MST, Library Community Room (101 Main St., Martin, SD), Contact: Patrick Wagner

Sanborn: March 9, 9 AM CST, Sanborn County 4-H Building (23237 405 Ave., HWY 34, Forestburg, SD), Contact: Sara Bauder

McCook: March 9, 3 PM CST, Salem Armory (740 N. Peck St., Salem, SD), Contact: Connie Strunk

Perkins: March 10, 1 PM MST, SDSU Extension Lemmon Regional Center (408 8th St. West, Lemmon, SD), Contact: Ruth Beck

Pennington: March 10, 1 PM MST, Rapid City Regional Extension Center (711 N. Creek Dr., Rapid City, SD), Contact: Patrick Wagner

Hughes: March 10, 2 PM CST, Pierre Regional Extension Center (412 West Missouri Ave., Pierre, SD), Contact: Ruth Beck

Douglas: March 13, 1 PM CST, Douglas County 4-H Center (39183 280th St., Armour, SD), Contact: Sara Bauder

Codington: March 17, 6 PM CST, SDSU Extension Codington County Extension (1910 W. Kemp Ave., Watertown, SD), Contact: David Karki

Minnehahah: March 19, 6 PM CST, Morningside Community Center (2400 S. Bahnson Ave., Sioux Falls, SD), Contact: Connie Strunk

Farm Credit Services of America will provide refreshments for certification training sessions. For more information please contact: Amanda Bachman, SDSU Extension Pesticide Education & Urban Entomology Field Specialist at 605.773.8120 or by email.