Skip to main content

Flood

Many South Dakotans are dealing with flood issues following recent blizzards and record-breaking rain.

View Resources
Jan 17

2019 Youth for the Quality Care of Animals (YQCA) Instructor Led Trainings

Thursday, January 17 - Saturday, June 1

South Dakota 4-H and SDSU Extension will be hosting trainings across SD for youth participating in livestock projects.

For the upcoming year (Oct 2018-Sept 2019) 4-H youth exhibiting beef cattle, dairy cattle, dairy goats, meat goats, sheep, swine, poultry, and rabbits at county-level fairs or State Fair will be expected to become YQCA certified. 

Training Dates

AUrora

  • February 22, 9:00 AM CST, Aurora Co. Community/4-H Building - Fairgrounds (1302 E. 1st St., Plankinton, SD), Contact: Audra Scheel at 605.539.9471.

Beadle

  • March 9, 9:30 AM CST, Nordby Exhibit Hall (1070 3rd St., Huron, SD).
  • March 23, 5:30 PM CST, Department of Health meeting room (1110 3rd St., Huron, SD).

Bennett

  • March 15, 3:00 PM CST, Martin Library Community Room (Martin, SD), Contact: Hilary Risner at 605.394.1722.

Bon Homme

  • February 10, 6:00 PM CST, First Presbyterian Church (Avon, SD).

Brown

  • January 17, 4:00 PM CST, SDSU Extension Aberdeen Regional Center (13 Second Ave. SE, Aberdeen, SD), Contact: Becca Tullar at 605.626.7120.
  • February 21, 4:00 PM CST, SDSU Extension Aberdeen Regional Center (13 Second Ave. SE, Aberdeen, SD), Contact: Becca Tullar at 605.626.7120.
  • March 21, 4:00 PM CST, SDSU Extension Aberdeen Regional Center (13 Second Ave. SE, Aberdeen, SD), Contact: Becca Tullar at 605.626.7120.
  • April 18, 4:00 PM CST, SDSU Extension Aberdeen Regional Center (13 Second Ave. SE, Aberdeen, SD), Contact: Becca Tullar at 605.626.7120.
  • May 30, 4:00 PM CST, SDSU Extension Aberdeen Regional Center (13 Second Ave. SE, Aberdeen, SD), Contact: Becca Tullar at 605.626.7120.

Brule

  • January 19, 10:00 AM CST, Pukwana Ag Building, (Chamberlain, SD), Contact: Laura Alexander at 605.234.4431.
  • February 5, 4:00 PM CST, Brule County Extension Office (300 S. Courtland St., Chamberlain, SD), Contact: Laura Alexander at 605.234.4431.
  • February 7, 3:30 PM CST, Kimball School Library, (300 East St., Kimball, SD), Contact: Laura Alexander at 605.234.4431.

Butte

  • April 13, 9:30 AM MST, First Interstate Bank (Belle Fourche, SD), Contact: Michelle May at 605.892.3371.
  • March 31, 2:00 PM CST, Butte Electric (109 Dartmouth Ave., Newell, SD), Contact: Michelle May at 605.892.3371.

Campbell

  • April 5 or 6, 1:00 PM CST, Herreid School (Herreid, SD).

Clark

  • February 22, 10:00 AM CST, Clark County Courthouse Basement, Contact: Kim McGraw at 605.532.3681.
  • April 4, 6:30 PM CST, Clark County Courthouse Basement, Contact: Kim McGraw at 605.532.3681.

Codington

  • March 12, 3:20 PM CST, Florence School.
  • March 27, 1:00 PM CST, Waverly/South Shore School.
  • May 6, 6:00 PM CST, Codington County Extension Complex.

CORson

  • June 10, TBD, 4-H Center.

Custer

  • March 9, 1:00 PM MST, Custer County Fairgrounds, Beef Barn Meeting Room (East on Hwy 40, right side of road, Hermosa, SD), Contact the Custer County 4-H at 605.673.4971.

Deuel

  • March 17, 4:00 PM CST, 4-H Service Center (Clear Lake, SD), Contact: Debra Lessman at 605.874.2681.

Douglas

  • February 4, 4:00 PM CST, Douglas County Courthouse Community Room, Contact: Laura Beall at 605.589.3531.

Edmunds

  • March 3, 1:00 PM CST, Agtegra Meeting Room.

Fall RIver

  • May 22, 6:00 PM MST, Fall River County Extension Office (1031 N. River St., Hot Springs, SD), Contact: Fall River County 4-H at 605.745.5133.

Gregory

  • March 18, 5:30 PM CST, Burke Senior Center.

Hand

  • February 1, 4:00 PM CST, Hand County Courthouse, (415 W. 1st Ave., Miller, SD), Contact: Emily Trzpuc at 605.853.2738.

Hughes/Stanley/Sully

  • May 28, 2:00 PM CST, SDSU Pierre Regional Center (412 W. Missouri Ave., Pierre, SD), Contact: Hilary Risner at 605.394.1722.
  • June 13, 2:00 PM CST, SDSU Pierre Regional Center (412 W. Missouri Ave., Pierre, SD), Contact: Hilary Risner at 6605.394.1722.

Hutchinson

  • January 27, 7:00 PM CST, Olivet Courthouse Conference Room (140 Euclid St., Olivet, SD), Contact: Deanna Gall at 605.387.4205.
  • March 19, 7:00 PM CST, Olivet Courthouse Conference Room (140 Euclid St., Olivet, SD), Contact: Deanna Gall at 605.387.4205.

Jackson

  • March 15, 1:00 PM CST, Belvidere Community Church, Community room (Belvidere, SD).

Jerauld

  • February 18, 10:30 AM CST, Wessington Springs Elementary School Library (902 2nd St. NE, Wessington Springs, SD), Contact: Audra Scheel at 605.539.9471.

Kingsbury

  • March 23, 10:00 AM CST, 4-H Building (101 Lyle Ave., DeSmet, SD 57231).
  • April 27, 12:30 PM CST, 4-H Building (101 Lyle Ave., DeSmet, SD 57231).

Lake

  • March 15, 10:00 AM CST, Lake County Extension Office, Contact: Jennifer Hayford at 605.256.7603.

Lawrence

  • April 23, 5:00 PM MST, Location TBD (Spearfish, SD), Contact: Michelle May at 605.892.3371.

Lincoln

  • March 15, 1:00 PM CST, Canton Public Library (225 N. Broadway, Canton, SD), Contact: Megan Kludt at 605.764.2756.
  • April 22, 3:30 PM CST, Beresford Public Library (115 S. 3rd St., Beresford, SD), Contact: Megan Kludt at 605.764.2756.

Lyman

  • April 13, 10:00 AM CST, Reliance Public Library (Reliance, SD), Contact: Laura Alexander at 605.234.4431.

Miner

  • February 15, 11:00 AM CST, Miner County 4-H Building (401 N. Main St., Howard, SD), Contact: Maria Feldhaus at 605.772.4661.

Minnehaha

  • February 21, 6:30 PM CST, Crooks Community Center, Crooks, SD.
  • March 20, 6:30 PM CST, Downtown Siouxland Library Branch, Sioux Falls, SD.
  • April 14, 2:00 PM CST, SDSU Regional Extension Center, Sioux Falls, SD.

Moody

  • June 17, 1:30 PM CST, Moody County Extension Office (Flandreau, SD). Contact: Jen Hayford at 605.256.7603.

Pennington

  • January 9, 9:00 AM CST, Walter Taylor 4-H Building (601 E. Centre, Rapid City, SD), Contact: Hilary Risner at 605.394.1722.
  • January 26, 4:00 PM CST, Walter Taylor 4-H Building (601 E. Centre, Rapid City, SD), Contact: Hilary Risner at 605.394.1722.
  • March 9, 9:00 AM CST, Walter Taylor 4-H Building (601 E. Centre, Rapid City, SD), Contact: Hilary Risner at 605.394.1722.

Perkins

  • March 10, 1:00 PM MST, Lemmon Regional Center, Conference Room, Contact: Hilary Risner at 605.394.1722.
  • March 24, 3:00 PM MST, Bentley Building (40 West Carr St., Bison, SD), Contact: Perkins County Extension at 605.244.5622.

Potter

  • March 21, 3:30 PM CST, Gettysburg High School Ag Room.

Spink

  • March 18, 5:00 PM CST, Spink County Courthouse Community Room (Redfield, SD), Contact: the Spink County 4-H office at 605.472.5006.

Tripp

  • May 17, 5:30 PM CST, Tripp County 4-H Center, (Winner, SD

Turner

  • February 15, 1:00 PM CST, Turner Courthouse Community Room (400 S. Main St., Parker, SD), Contact: Deanna Gall at 605.387.4205.
  • March 18, 7:00 PM CST, Turner Courthouse Community Room (400 S. Main St., Parker, SD), Contact: Deanna Gall at 605.387.4205.

Union

  • April 14, 2:00 PM CST, Eager Beavers 4-H Club meeting in Alcester at the United Church of Christ.
  • April 22, 3:30 PM CST, Beresford Public Library (115 S. 3rd St., Beresford, SD), Contact: Megan Kludt at 605.764.2756.

Walworth

  • April 19, 3:30 PM CST, Walworth County Extension Office, (Selby, SD).
  • May 4, 10:00 AM CST, Location to be announced.